876_piano_keys.jpg 950_876_piano_keysgray.jpg 583_ses copy.jpg

Mix Mastering

Müzik artık her şeyin başı haline geldi. Birçok alanda müzikten faydalanıyoruz. Müzik günlük hayatımızda çoğu zaman dinliyoruz. Müzik dinleyerek rahatlıyor ve dinleniyoruz. Müzikleri artık mağazalarda bile dinliyoruz. Günümüzde hiçbir mağaza müziksiz değil. İnsanların hayatında her zaman olması gereken öğenin başında da geliyor zaten. İnsanlarda bunun için artık müziği hayatımızın her köşesine taşıdılar. İzlediğimiz dizi, film ve reklamlarda bile artık müziklerden mutlaka yaralanılıyor. Kullanılması izleyici de etkileyici bir iz bırakıyor. Sahnede ki müzikler bizlerde farklı duygular uyandırabiliyorlar.

Tabi müziklerde kolay hazırlanmıyorlar. Sanatçılar ve müzikle uğraşanlar bir albüm çıkarmak için aylarca uğraşıyorlar. Her müzik çıkarılmadan önce bir düzenlenme aşamasından geçer. Bu aşamalardan bir tanesi Mix ve Masteringtir. Mix kaydedilen seslerin tonal dengesinin oluşturmak için yapılan işleme denir. Kaydedilmiş sesler arsında volume dengesi oluşturmak çok önemlidir. Oldukça da değişkendir bugün yaptığınız beğenirsiniz bir süre sonra beğenmezsiniz. Bu oldukça doğaldır.

Diğer bir aşama ise masteringtir. Mastering albüm çıkmadan önceki son aşamadır. Kayıtlar arasında tonal denge oluşturmak, kayıtların giriş ve çıkış zamanlarını belirlemek ve volume dengesini oluşturmak en önemli öğelerdir.

Mix ve Mastering günümüzde bilgisayar ile de yapılabilmektedir. Ancak bilgisayar da yapılan ses kayıtları, stüdyolarda yapılan mix ve mastering kadar başarılı olmamaktadır. Birçok kişi tarafından da küçük veya büyük stüdyolarda bu yöntem mutlaka tercih ediliyor. Ülkemizde doksanlı yılların başında kullanılmaya ve uygulanmaya başlanmıştır. Kaliteli ve iyi bir müziğin son aşamasıdır bu yöntem. Bu uygulamayı yapabilmek için efektleri iyi bilmek gerekir. Efektleri iyi olmaz ise o şarkı dinlenemez. Tercihte edilmez zaten. Kimse kötü müzik dinlemek istemez. Bunun için bu son düzenleme aşamasının kaliteli bir şekilde uygulanması gereklidir.

Mix Mastering

Mix Mastering

Tabi müziklerde kolay hazırlanmıyorlar. Sanatçılar ve müzikle uğraşanlar bir albüm çıkarmak için aylarca uğraşıyorlar. Her müzik çıkarılmadan önce bir düzenlenme aşamasından

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Aranje

Aranje

Şarkılar hayatımızda anlam taşıyan öğelerden bir tanesidir. Şarkılar ile hüzünlenir. Şarkılar ile eğleniriz. Öyle ki dinlediğimiz bir şarkı bizi geçmişimizde gezintiye bile çıkarabilir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Jingle

Jingle

Birçok yenilikler olmakta her gün hayatımızda. Bu yenilikleri de reklamlar sayesinde tanıtıyoruz. Teknoloji sayesinde önce televizyonlar çıktı. Sonra televizyonlarda tanıtımlar

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın