876_piano_keys.jpg 950_876_piano_keysgray.jpg 583_ses copy.jpg

Aranje

Şarkılar hayatımızda anlam taşıyan öğelerden bir tanesidir. Şarkılar ile hüzünlenir. Şarkılar ile eğleniriz. Öyle ki dinlediğimiz bir şarkı bizi geçmişimizde gezintiye bile çıkarabilir. Çoğu zaman şarkılara da anlam yükleriz. Artık birçok yerde müzik dinliyoruz. Yolda yürürken, yolculuk yaparken, evde dinlenirken, çalışırken vs. müzik dinleriz. Müzik dinleyerek yaptıklarımızdan daha çok zevk alırız her zaman. Artık öyle ki çoğu öğrenci kulağında müzikle ders çalışıyor. Küçük yaşlardaki çocuk ve bebeklere bile müzikler ile gelişimine katkıda bulunuyoruz.

Günlük yaşantımız bazen bizi bunaltıyor. Böyle anlarda kaçış yolu arıyoruz kendimize. Bu kaçış yolunda çözümü her şeyi bırakarak biraz müzik dinleme de buluyoruz. Aslında da en doğru olanı yapıyoruz. Gün içinde nefes almamızı sağlayacak aktivitelerde yapmalıyız. Böylece hem kendimize zaman ayırırız hem de günlük yaşantımızda biraz rahatlarız.

Müzik ruhun gıdasıdır diye boşa dememişler. Tabi bu şarkılar uzun bir hazırlık ve aranje döneminde geçiyorlar. Bu sayede bizler için iyi hallerini alıyorlar. Aranje, sözlük anlamı olarak düzenlemek anlamındadır. Günlük hayatımızda da kullanırız bazen fark etmeden. Aranje kelimesini genellikle sanatçılar ve müzikle uğraşan kişiler kullansa da bizlerde günlük hayatımızda çoğu zaman kullanıyoruz.

Mesela çiçekçilerde bu kelimeyi kullanıyorlar. Onlar biraz değiştirseler de kelime anlamı olarak yine de değişmiyor. Onlarda çiçek buketleri hazırlarken aranjman diyorlar. Her ne kadar böyle deseler de anlamının dışına çıkmıyorlar.

Aranje kelimesini yine sanatçılar daha çok kullanıyorlar. Çünkü müzik tamamen bir düzenlenme işidir. Şarkıları çıkarmadan önce aranje ediyorlar. Tabi aranjörlerin yardımı ile yapıyorlar bunu. Bir şarkı hemen söylenip bitmiyor. Uzun bir hazırlık ve tekrar denemeleri ile oluştuktan sonra en son bir gözden geçiyorlar. Hiçbir şarkı aranje olmadan biz dinlemeyiz. Her şarkının en iyi halini alması için gereken bir işlem.

Mix Mastering

Mix Mastering

Tabi müziklerde kolay hazırlanmıyorlar. Sanatçılar ve müzikle uğraşanlar bir albüm çıkarmak için aylarca uğraşıyorlar. Her müzik çıkarılmadan önce bir düzenlenme aşamasından

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Aranje

Aranje

Şarkılar hayatımızda anlam taşıyan öğelerden bir tanesidir. Şarkılar ile hüzünlenir. Şarkılar ile eğleniriz. Öyle ki dinlediğimiz bir şarkı bizi geçmişimizde gezintiye bile çıkarabilir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Jingle

Jingle

Birçok yenilikler olmakta her gün hayatımızda. Bu yenilikleri de reklamlar sayesinde tanıtıyoruz. Teknoloji sayesinde önce televizyonlar çıktı. Sonra televizyonlarda tanıtımlar

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın